Kapat

Operasyon Neden Yavaş İlerliyor Algısı…

Anasayfa
Haberler Operasyon Neden Yavaş İlerliyor Algısı…

Operasyonun yapılmasından rahatsızlık duyan bazı kesimlerin Zeytin Dalı harekatını karalamak için sosyal medyada kullandığı cümlelerden biride “operasyon yavaş ilerliyor” algısı. Bu algı yaratılarak TSK ve Türkiye Cumhuriyeti sahada küçük düşürülmeye çalışılmaktadır. Bölgenin coğrafi şartları, terör örgütünün ABD ve diğer devletlerden aldığı açık silah yardımları, bölgedeki siviller ve bunun gibi birçok sebepten ötürü operasyon da Silahlı Kuvvetler azami dikkat göstermektedir. Bu dikkat bazı kesimlerce çarpıtılmaktadır. ABD’nin verdiği ve bazı saldırılarda kullanılan FGM-148 Javelin anti tank füzesi,  IAG Guardian ZPT tipi zırhlı araçlar, 20 mm Anzio Anti tank ve Anti Materyal Tüfek gibi, ABD tarafından Türkiye’de bile bulunmayan silahlar ile donatılan hain sürüsüne karşı mücadele ediyoruz ve fistan giyip sokağa çıkan teröristler ile savaşmıyoruz. Yeni nesil silahlar ve araçlar örgüt tarafından TSK’ya karşı kullanılıyor. Son saldırılarda yine ABD’nin verdiği ATGM atışı sonucu 1 M60A3 tankımız hasar aldı. Bu silah ve sistemler karşısında, siviller ve bölge coğrafyası karşısında toplu hücum veya doğrudan saldırı söz konusu olamaz. Bu tür operasyonlarda yapılabilecek en iyi strateji ordunun yaptığı stratejidir. Dikkatli ve mümkün olduğunca az zayiatla başarı sağlanması hedeflenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri darbe atlatıp aylar sonra hemen sınır ötesi operasyon düzenleme kabiliyetine bile sahipken Zeytin Dalı harekatında yavaş ilerleme gibi bir durum söz konusu olamaz.

 

SON DURUM

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’nin Afrin bölgesindeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda 18’inci güne girildi. Bugüne kadar Afrin Harekatı’nda 970 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Dün de Afrin’de stratejik noktalar ele geçirildi.  Afrin’de Surki köyünü de teröristlerden alındı. Afrin’in kuzey doğusunda bulunan Sarıkaya dağı ve kilise roket atılan Dikmetaş köyü de terör örgütünden alındı.

 

Afrin’de TSK’ya ait Leopard 2A4 tankına yönelik saldırının Rus yapımı güdümlü tanksavar silahlarından 9M113 Konkurs ile yapıldığını değerlendiriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin Afrin’e farklı cephelerden ilerleyişi devam ederken, önceki gün teröristlerin TSK’ya ait tankı vurmaları sonucu 5 tank mürettabatı ile tank yanındaki bir askerin şehit düştüğü Şeyh Horoz bölgesi ile Darmık Dağı çevresi savaş uçakları ve Fırtına obüsleriyle bombalandı. Bombalanan bölgelerde çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken, Darmık yakınındaki Bülbül ile Huruz Dağı’nın bazı yerleri teröristlerden temizlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri adım adım Afrin’e ilerliyor…

 

Güncel Bölge Haritası;


“Operasyon Neden Yavaş İlerliyor Algısı…” üzerine 1 yorum

  1. avatarŞÜKRÜ YILMAZ says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Konukoğlu’ndan öğrencilere önemli tüyolar
Konukoğlu’ndan öğrencilere önemli tüyolar

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) öğrencilere tecrübelerini aktaran Konukoğlu, iş hayatına ve SANKO Holdinge ilişkin paylaşımda bulundu. Hatay Valisi Erdal Ata,...

Kapat